گره ترافیکی مرکز شهر اصفهان گشوده خواهد شد یا ......

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در: مقالات و دیدگاه ها

به اعتقاد کارشناسان، میزان ترافيك شهرها  فقط به تعداد خودروها، وضعیت حمل و نقل عمومی و وضعیت اتوبان ها و خیابان ها وابسته نیست بلکه تابعی از تعداد سفر و نیاز  همشهریان به جا به جایی برای انجام امور است.

به عنوان مثال با شروع سال تحصیلی حجم ترافیک نسبت به تابستان افزایش می یابد یا در مناسبت ها و دوره های ویژه ای از سال مانند اواخر اسفند ماه یا شهریور ماه  با میزان ترافیک بیشتری مواجه هستیم.

البته این عامل به شدت به وضعیت استقرار مراکز ارائه خدمت به همشهریان وابسته است و یکی از راهکارهای بیان شده مدیریت شهری در سال های گذشته، جابه جایی، انتقال  و توزیع هدفمند  مراکز ارائه خدمت و طراحی شبکه حمل و نقل در این راستا  است و به همین دلیل در این نوشتار به یکی از مصادیق برنامه ریزی شده این موضوع، خواهیم پرداخت.

خیابان های آمادگاه، شهید شمس آبادی، چهاریاغ بالا،دکترشریعتی و حتی توحید بخش مهمی از مرکز شهر اصفهان هستند که با توجه به تمرکز مطب پزشکان در این مناطق ، با حجم ترافیک ویژه و خاصی در این مناطق و خیابان های اطراف آن مواجه هستیم که نه تنها مشکلات فراوانی را برای بیماران و همراهان آنان فراهم می آورد، بلکه ساکنین این خیابان ها را هم آزرده و عبور و مرور آنان را دشوار می سازد.

 از راهکارهای برنامه ریزی شده کاهش حجم ترافیک در این مناطق، انتقال مطب اطباء به شهرک سلامت  است که با توجه به اینکه مراحل اجرایی این پروژه به پایان رسیده، افتتاح این مجموعه قریب الوقوع است.البته محقق شدن این مهم به پارامترهای فراوانی وابسته است من جمله عدم تغییر اهداف تاسیس شهرک سلامت، تداوم برنامه های  مدیریت شهری در این راستا  و همراهی اطبا.

هدف از این نوشتار، مروری بر نظرات مدیران شهری و افراد مرتبط در 5 سال گذشته و بازخوانی دیدگاه های آنان است. امیدواریم که با افتتاح این شهرک گره ترافیک مرکز شهر اصفهان گشوده شود و نه تنها برگ زرینی در مدیریت شهری اصفهان رقم زده شود بلکه الگویی برای آینده باشد:

1)جمال الدین صمصام شریعت معاون عمرانی استانداری در مراسم آغاز عمليات اجرايي اولين شهرک سلامت اصفهان(مهرماه 1390 ) اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل تمرکز مطب پزشکان در خیابان های آمادگاه، شمس آبادی و هشت بهشت ترافیک شدیدی در مرکز شهر ایجاد شده است. عملیات اجرایی اولین شهرک سلامت در نزدیکی رینگ سوم ترافیکی برای سهولت دسترسی شهروندان و کاهش ترافیک در مرکز شهر آغاز گردید.

2)سید جمال‌الدین صمصام شریعت معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان در بازدید از شهرک سلامت (خرداد ماه 1395)با اشاره اینکه با رونق این شهرک مطب‌های آمادگاه به سمت شهرک سلامت انتقال می‌یابد، افزود: به دلیل اینکه این مکان از امکانات کاملی برخوردار است، سبب جذب توریست درمانی می‌شود.

3)در مراسم آغاز عمليات اجرايي اولين شهرک سلامت اصفهان(مهرماه 1390 )، دکتر سيد مرتضي سقاييان نژاد شهردار اصفهان با بیان این که روزانه ۴۰ هزار سفر برای درمان از حومه به مرکز شهر به خصوص خیابان آمادگاه انجام می شود، اظهار داشت: با احداث شهرک سلامت در مجاورت حلقه سوم ترافيك شهري علاوه بر امكان دسترسي آسان شهروندان، مردم شهرهاي مجاور نيز مي‏توانند براحتي از امكانات پزشكي بهره مند شوند.

4)دکتر مهدی جمالی‌نژاد شهردار اصفهان در تیرماه  1395  و در کنفرانس بین‌المللی خدمات میهمان نوازی و گردشگری بیان داشت، شهرک سلامت با حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی و با استفاده از پیشرفته‌ترین امکانات درمانی و بهره بردن از حضور  پزشکان مجرب دنیا می تواند به قطب گردشگر درمانی در خاورمیانه تبدیل شود.

5)در مراسم آغاز عمليات اجرايي اولين شهرک سلامت اصفهان در مهرماه 1390 ، صرامي سرمایه گذار شهرک سلامت هدف اصلي براي احداث اين مركز را كاهش ترافيك خيابان آمادگاه و مركز شهر خواند و گفت: با احداث اين مركز علاوه بر اين كه ترافيك مركزي شهر كاهش مي يابد، شهروندان شهر هاي مجاور نيز مي توانند از امكانات و خدمات درماني آن استفاده نمايند.

6)در میزگرد برگزار شده در گروه دفاتر منطقه اي  خبرگزاری فارس حوزه افغانستان (آذر1394) صرامی مدیرعامل شرکت پرستیژلند گفت: از سال 88 تحقیقات و مشاوره‌ها برای ساخت این شهرک آغاز شد و درباره توریسم سلامت با بسیاری از اساتید و دانشگاه های سراسر جهان مکاتباتی انجام شد که از دستاوردهای ارتباط با 105 کشور در حوزه توریسم سلامت است.... بنابر آمار‌های جهانی هر گردشگر سلامت 5 هزار دلار برای کشورها ارزآوری دارد که سهم گردشگری سلامت برای سایر کشورهای توسعه یافته 10 میلیارد دلار، کشورهای در حال توسعه 3 میلیارد دلار و برای ایران تنها 350 میلیون دلار است.

7)احمد مصور، معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان در خرداد ماه  1395  و در بازدید از شهرک سلامت بیان کرد: شهر اصفهان با تجمع بیش از حد مطب‌ها در برخی از خیابان‌های مرکزی شهر روبه‌رو است و ایجاد شهرک سلامت می‌تواند به بهبود حمل و نقل ترافیک کمک کند.

8)سید کریم داودی نایب رییس شورای اسلامی شهراصفهان در اردیبهشت 1392اظهارداشت: دسترسی مردم به مراکز درمانی و بهداشتی، کاهش مشکلات ترافیکی و تمرکززدایی مطب پزشکان در مرکز شهر اصفهان از جمله مزایای احداث شهرک های سلامت به حساب می آید. لذا با بهره برداری از اولین شهرک سلامت ۴۰درصد ترافیک خیابان های آمادگاه، شمس آبادی، شریعتی و فردوسی کاهش پیدا میکند.

رویش نیوز

بازدید 584 بار

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید