چالش دهه پنجم انقلاب، استقلال شعار استقلال ،آزادی، جمهوری اسلامی است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در: مقالات و دیدگاه ها

در گفتگو با کانون خبر:

با سلام ،ضمن تشکر از اینکه وقت خود را دراختیار ما گذاشتید ،به نظر شما مهمترین چالش پیش روی مجلس اتی چیست ؟
با سلام و ارزوی توفیق برای خوانندگان محترم شما.
 ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و گرامیداشت یاد امام وشهدا ،جانبازان وایثارگران و خانواده های مقاوم انها .
در ابتدا لازم است به صبر و استقامت ملت شریف ایران در سی و هفت سال گذشته ما شاء  الله گفت و بی دلیل نیست که امام عزیزمان  مردم کشورمان را برتر از مردم زمام پیامبر (ص) می دانستند.
چالش و تعارض  نتیجه تقابل دو موضوع ، ایده یا رفتار با فرهنگ حاکم فردی یا اجتماعی  است  لذا چالش مجلس اتی و البته اینده نظام ،عوامل  معارض و به عبارت دیگر تهدید کننده ایده ال  های امام و امت است.
به نظر حقیر کامل ترین شعار که نشان دهنده شعور سیاسی امام و مردم است ،شعار استقلال،ازادی ،جمهوری اسلامی است ، همانگونه که به حسب ظاهر نیز اولین جرقه انقلاب با خروش امام بر کاپیتولاسیون بود  وقاعدتا هر انچه این ایده ال را هدف قرار دهد ،چالش برانگیز است .
در طول سالهای پس از انقلاب به شیوه های مختلف "جمهوری اسلامی " که سازو کار تبلور اصل "ولایت فقیه " است را به چالش کشیدند.
 استقلال سرزمینی را با ابزار قومیت گرایی تهدید کردند ودر نهایت  جنگ نابرابری را بر کشورمان تحمیل نمودند.
در دهه 70 با شعار آزادی و برداشت غربی از واژه " آزادی " ،این شعار را به چالش کشیدند و در اواخر دهه 80 ، سازو کار جمهوریت  "جمهوری اسلامی " را هدف قرار دادند.
 در شرایط فعلی نیز ، به نظر می رسد مفهوم  استقلال ان شعار چالش جدی اینده نظام و انقلاب است.


چگونه استقلال اینده نظام و انقلاب و کشور عزیزمان تهدید شده است؟
سئوال بسیار خوبی است که در پاسخ ان بایستی مولفه های استقلال را بشناسیم.
استقلال یک فرد یا جامعه در ابعاد فرهنگی ،سیاسی ،اقتصادی ، نظامی – امنیتی  و اجتماعی متبلور می شود.فرد یا جامعه ای که در این مولفه ها خود کفا نباشد ،وابسته است و حیات ان در معرض تهدید است.
 اگر اراذل و اوباش امنیت یک محله را بر هم بزنند ساکنین محله ارامش ذهنی و عینی ندارند و همه ابعاد زندگی انان مختل می شود کما اینکه نیاز اقتصادی نیز می تواند فرد یا جامعه را با مشکلات خاصی مواجه کند.
نکته حائز اهمیت این است که  حتی اگر یکی از انها نیز با مخاطره جدی مواجه باشد ،استقلال تهدید می شود.


اگر موافق باشید عینی تر و واقعی تر صحبت کنیم !
مثال ها عینی است ولی کلان تر و مصداقی تر صحبت می کنم.
در اواخر دهه شصت دو چالش عمده نظام در حوزه های اقتصادی و نظامی بوده است و رهنمودهای امام و رهبر معظم انقلاب نیز بر برطرف نمودن این چالش ها تاکید دارد.
با درایت فرماندهی کل قوا و برکت وحدت فرماندهی در حوزه نظامی ،جمهوری اسلامی ایران قدرت برتر نظامی در منطقه است و این چالش برطرف شده است که البته نباید از ان غافل شویم .
ولیکن در حوزه اقتصادی با تهدیدهای جدی مواجه هستیم بگونه ای که به شهادت همه کارشناسان در مذاکرات هسته ای ، تیغه قیچی عدم خودکفایی اقتصادی ونفوذ اقتصادی تیزو تند بود.
البته استقلال حوزه های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی نیز به صورت جدی تهدید می شود.خطر تهاجم فرهنگی و جابه جایی ارزش های دینی و ملی در حوزه فرهنگ ، تغییر سبک زندگی در همه ابعاد اجتماعی و تحت تاثیر قرار دادن تصمیم گیری های نهادهای سیاسی از راهبردهای تضعیف استقلال جامعه است.


به نظر شما کدام یک از مولفه های فوق اهمیت دارند؟
شما بدون اب زنده می مانید یا بدون غذا؟ هر دو لازم و ملزوم هم هستند. استقلال فرد یا جامعه  منوط به تامین نیاز های همه مولفه ها است لذا بایستی تهدیدهای همه فاکتور ها شناسایی شود و ارتباط انان در یک زنجیره تعریف گردد و سپس نقاط ضعف اولویت بندی شود.
البته با یک نگاه کلی و تحلیلی به فضای حاکم بر کشور مشاهده می نماییم علی رغم تهدیدهای داخلی استقلال سیاسی، دو نقطه قوت درایت واقتداررهبر معظم و پشتیبانی مردمی از نظام و معظم له چالش های این حوزه را کمتر نموده است وپاشنه اشیل این حوزه عملکرد خواص است.
در بعد نظامی و امنیتی نیز که با استفاده از اهرم وحدت فرماندهی قدرت اول منطقه هستیم و حتی در مواردی به قدرت های جهانی تنه می زنیم.
ولیکن عدم خود کفایی اقتصادی از چالش های جدی است زیرا نه تنها بر حوزه های فرهنگی و اجتماعی تا ثیر گذار است بلکه توانمندی های نظام در حوزه های سیاسی و نظامی را نیز تحت الشعاع قرار می دهد.
لذا به نظر حقیر اجرایی نمودن اقتصاد مقاومتی با استفاده از جهاد اقتصادی از مهمترین چالش ها و اولویت های نظام و یکی از ارکان ان یعنی مجلس شورای اسلامی است.


به نظر شما نمایندگان چگونه بایستی بر این چالش فائق ایند؟
می گویند نیمی از حل مسئله در فهم صورت مسئله نهفته است.
به نظر بنده نمایندگان مجلس اتی ،بایستی اولویت و اهمیت خودکفایی و استقلال اقتصادی و تاثیر ان برمعادلات حاکم منطقه و جهان را باور نمایند. تاکید بر باور است ، تا دانستن .زیرا دانستن کافی نمی باشد.
گام برداشتن در مسیر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی منوط به  اشنایی با توانمندی های خدادای کشورمان، باور ویژه به جوانان کوشا و پرتلاش این مرزو بوم ،نگاه تحلیلی به الزامات  استفاده از توانمندی های کشور با رویکر بهره ور محور و نه کارایی محور و در راستای تکمیل زنجیره صنعت ، اماده سازی زیر ساختهای مالی و قانونی مورد نیاز اقتصاد مقاومتی و فراهم نمودن بستر فعالیت کارافرینان  و نگاه مدبرانه بر تاثیر مستقیم و غیر مستقیم همه لوایح و طرح ها بر این حوزه  است.
با تشکر از شما ان شاالله در فرصتهای دیگر این موضوع را بیشتر بررسی می کنیم
در خدمت شما هستم
موفق باشید.

اطلاعات تکميلي

  • روتیتر: در گفتگو با کانون خبر:
بازدید 1002 بار
آخرین ویرایش در یکشنبه, 18 بهمن 1394 ساعت 12:46

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید