آقای موسویان، سرنوشت یک ملت بازیچه نیست!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در: مقالات و دیدگاه ها

سید حسین موسویان دیپلمات سابق وزارت امور خارجه و عضو تیم مذاکره کننده توافق سعدآباد در گفت‌وگو با شبکه خبری ریل نیوز آمریکا دیدگاه های خود را درباره اظهارات خصمانه ترامپ و واکنش های ایران تشریح نموده است.

اما جالب ترین بخش صحبت های ایشان هنگامی است که با این سوال مواجه می شود که «روحانی در مورد برجام سرمایه‌گذاری سیاسی سنگینی در داخل کرد. اگر ترامپ برجام را زیر پا بگذارد چه وضعی برای جناح سیاسی وی در داخل پیش خواهد آمد؟»

عضو اسبق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران که در زمان آماده شدن مقدمات برجام به کاخ سفید دعوت شده و به طرف آمریکایی مشاوره های لازم را داده بود اینگونه پاسخ می دهند که:

«از اول انقلاب ما دو طرز تفکر در داخل کشور داشتیم؛ یک تفکر معتقد است که گفت‌وگو با آمریکا هیچ خاصیتی ندارد، زیرا آمریکا به تعهداتش عمل نمی‌کند. از این رو با آمریکا مذاکره و اعتماد نباید کرد و صرفا باید مقابله کرد.

تفکر دیگر معتقد است که مذاکره به معنی اعتماد نیست. شما گفت‌وگو کن یا به توافق می‌رسی یا نه. اگر رسیدی یا آمریکا اجراء می‌کند یا خیر. اگر به تعهدش عمل نکرد، در سایر موارد گفت‌وگو نکن. از این رو در وضعیت فعلی هیچ اختلافی بین دو طرز تفکر نیست زیرا اگر آمریکا به تعهدش در مورد برجام عمل نکند، هر دو طرز تفکر متفق خواهند بود که راجع به سایر مسایل با آمریکا نه گفت‌وگو و نه توافق امکان پذیر نیست؛ این مساله‌ای روشن است.»

پاسخ فوق شاید پاسخی مناسب و دیپلماتیک برای مخاطب آمریکایی باشد ولی هموطن هوشمند ایرانی سوالات فراوانی برایش مطرح می شود: 

۱- آیا سرنوشت یک ملت بازیچه است که آن را به اما و اگر بسپاریم که:

«شما گفت‌وگو کن یا به توافق می‌رسی یا نه. اگر رسیدی یا آمریکا اجرا می‌کند یا خیر. اگر به تعهدش عمل نکرد، در سایر موارد گفت‌وگو نکن»

۲- عبارت «اگر به تعهدش عمل نکرد، در سایر موارد گفت‌وگو نکن»کاملا مبهم است. اصالت با منافع ملی است یا مذاکره با ایالات متحده آمریکا؟

مگر غیر از این است مذاکره – که امری بدیهی در زندگی اجتماعی انسان ها و نه فقط در روابط بین الملل است – وسیله و ابزاری برای دستیابی به شرایط بهتر است و نه هدفی در زندگی انسان ها؟

۳- ایشان معتقدند که  «تفکر دیگر- دوم – معتقد است که مذاکره به معنی اعتماد نیست»

آیا به نظر پژوهشگر ارشد دانشگاه پرینستون آمریکا رویکرد تفکر دوم در توافق و اجرای برجام اینگونه بوده است؟

بسنده کردن به جمله ای شفاهی از «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا و عدم اخذ برگه ای مکتوب – حتی غیر رسمی- مصداق اعتماد چشم بسته نیست؟

آیا ایشان مطمئن هستند که تفکر دوم در رویکرد خود به طور کامل به طرف مقابل اعتماد نکرده است؟

آیا تاکید و اصرار فراوان مجموعه نظام به تفکر دوم مبنی بر اخذ تضمین های لازم در اجرای توافق و انجام گام به گام توافق متناسب با اقدامات طرف مقابل مانع از بدعهدی – تجربه شده – طرف آمریکایی و مصداق بارز عدم اعتماد و راهکاری برای کاهش شیطنت های آنها نمی شد؟

۴- تفکر دوم چگونه می تواند هزینه های گزافی که بابت اصرار بر رویکرد خود و عدم کسب تجربه در مذاکرات قبلی همانند پیمان سعدآباد و هم اینک برجام را که به کشور و مردم ایران عزیز تحمیل شده است پرداخت کند؟

در پایان تاکید می گردد این یادداشت در نقد عملیاتی نگاه دوم که آقای موسویان از معتقدین، مروجین و مجریان آن بوده و هستند نوشته شده است و همانگونه که پیش از این در یادداشت های متعددی این نگاه نقد شده است، ان شاءالله در فرصت دیگری کلیات تحلیل ایشان، بویژه راهبرد اصلی نظام و سایر دیدگاه های موجود در کشور در تعامل با کشورهای جهان به ویژه آمریکا بررسی خواهد شد.

 ندای اصفهان

بازدید 623 بار
آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 آبان 1396 ساعت 16:10

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید