خواهر خوانده های اصفهان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در: میز مطالعه

ایروان-ارمنستان : تاريخ عقد خواهر خواندگي، ۸ ارديبهشت ۱۳۷۹

 

آشنایی با ایروان

 ایروان، پایتخت کشور ارمنستان و شهر محبوب ارمنیان جهان است که در جوار رود هرازدان و دامنه‌ی کوه آرارات واقع شده. ایروان صدها سال قبل بارها در نبرد ایران و عثمانی، به تاراج رفت و دوباره به ایران بازگشت، تا این‌که در ١٨٢٨، به دنبال جنگ ایران و روس و بر اساس عهدنامه‌ی ترکمن‌چای، رسماً از تسلط ایران خارج شد. امروز، ایروان به خاطر جاذبه‌های طبیعی زیبایش و تلاشی که در توسعه‌ گردشگری آن صورت گرفته، شهری تماشایی در میان کشورهای همسایه است. سفر به ارمنستان، برای ایرانی‌ها نیازی به ویزا ندارد و مسیر کوتاه آن – چه با هواپیما و چه با اتومبیل- مسافران زیادی را به این شهر می‌کشاند.

شهر ایروان از مراکز مهم اصلی صنعتی، فرهنگی، و علمی منطقهٔ قفقاز است. خطوط راه آهن گسترده‌ای از این شهر منشعب شده و شهر مرکز بازرگانی فراورده‌های کشاورزی است. علاوه بر این، کارخانه‌های ایروان در زمینه فراوری فلزات، ماشین‌افزار، لوازم برقی، شیمیایی، بافندگی و غذایی فعالیت دارند.

از ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، انسانها در محدوده ایروان زندگی می‌کرده‌اند. استحکامات عصر برنز شامل شنگاویت، کارمیربلور، کارمیربرد و بردادزور در این منطقه یافت شده‌اند. اکتشافات باستانشناسی قلعهٔ اورارتویی به نام اربونی را که در ۷۸۲ پیش از میلاد و بنا به امر شاه آرگیشیتیس اول بنا شده بود را نمایان ساخت که در محل ایروان فعلی و برای محافظت از حملات قفقازیان شمالی قرار داشت. کانال‌های آبیاری و مخرن آب اورارتویی نیز در این محل کشف شده‌است. قلعه تیش‌ابیانی (کارامیربلور) به دست سیت‌ها در ۵۸۵ پیش از میلاد تخریب شد. بین سده‌های ۶ و ۴ پیش از میلاد، ایروان یکی از مراکز مهم قلمرو ساتراپ ارمنی در امپراطوری هخامنشی بود.

اصفهان و ایروان به نماد جهانی دیپلماسی شهری تبدیل شوند

شهردار پیشین اصفهان با تأکید بر اینکه اصفهان و ایروان می توانند به نماد جهانی دیپلماسی شهری (Urbano) تبدیل شوند، تصریح کرد: اصفهان نه تنها دارای خواهرخوانده های خوبی است بلکه مانند ایروان عضو سازمان های جهانی بین المللی بسیاری نیز هست و به همین دلیل نیز هر دو شهر می توانند از ظرفیت های بین المللی یکدیگر به نحو احسن استفاده کنند.

جمالی نژاد علاوه بر پیشنهاد توسعه گردشگری میان دو شهر اصفهان و ایروان، زمینه سرمایه گذاری های مشترک و مجزا میان شرکت های ایرانی و ارمنی را فراهم دانست و خاطرنشان کرد: شهرداری اصفهان دارای شرکت های بسیار با تنوع فعالیت های مختلف است و می تواند با اعطای مجوزهای لازم یا اراضی مورد نیاز بسترهایی را برای سرمایه گذاری های مشترک یا مجزا میان شرکت های ایرانی و ارمنی فراهم کند.

بازدید 828 بار

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید