خواهر خوانده های اصفهان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در: میز مطالعه

کوالالامپور-مالزی : تاريخ عقد خواهر خواندگي، ۲ تير ۱۳۷۶

ایران و مالزی که از جمله به واسطه اسلامی‌بودن‏شان روابط بسیار نزدیکی دارند، بر اساس زمینه‌های تاریخی و فرهنگی مشترکشان، در دوم تیر سال ۱۳۷۶ قرارداد خواهرخواندگی بستند.
اما در رابطه میان این دو شهر، تاثیر هنر و معماری شهر کهن و پرآوازه اصفهان بر کوالالامپور آشکار‌تر است تا جایی که حضور آثار کوالالامپور به عنوان خواهرخوانده در ایران به نام‌گذاری یک خیابان در شهر اصفهان محدود شده اما شهر اصفهان سوغات بیشتری با خود به شرق دور برده است.

آشنایی با کوالالامپور
برج كوآلالامپور: اين برج ۴۲۱ متري، بلندترين برج در آسياي جنوب شرقي و شامل رستوران گردان و يك تراس، براي مشاهده تمام شهر است. همچنين از آن به عنوان يك ايستگاه راديو – تلويزيوني و ارتباط از راه دور نيز استفاده مي‌شود.

ساختمان سلطان‌عبدالصمد: اين ساختمان در سال ۱۸۶۹ ساخته و به نام سلطان ايالت "سلانگور" ناميده شده و اكنون محل دادگاههاي عالي و فدرال است. در وسط اين ساختمان برج ساعت با ارتفاع ۱۳۵ پا قرار دارد.

مسجد: اين مسجد با معماري مدرن و بي‌نظير خود، بيان كننده خوشنويسي، تزئين و هنر سنتي است.

برج دوقلو: برج دو قلوي ۸۸ طبقه "پتروناز" بلندترين ساختمان در جهان و بخشي از برنامه توسعه درون شهري است كه شامل فضاي تجاري، اداري، هتل و امكانات تفريحي مي‌باشد.

ساختمان شهرداري: اين ساختمان ۳۰ طبقه، اداره مركزي شهرداري كوآلالامپور محسوب مي‌شود. دفتر شهردار در طبقه ۲۹ اين ساختمان واقع شده است.

اثر ملي – تاريخي: اين اثر برنزي با ارتفاع ۵۴/۱۵ متر، قهرماناني را نشان مي‌دهد كه براي صلح و آزادي ملت جنگيده‌اند.

ايستگاه راه‌آهن كوآلالامپور: در اوايل قرن بيستم ساخته شده و شكل اصلي آن معماري اسلامي با قوسها و مناره‌ها است.

بازدید 641 بار
آخرین ویرایش در دوشنبه, 04 ارديبهشت 1396 ساعت 11:41

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید