افتتاح پایگاه فضایی پیشرفته امام خمینی(ره) با پرتاب موشک 2000 کیلومتری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در: میز مطالعه

همه‌چیز از آنجا آغاز شد که در پی آزمایش موشکی موفق و دقیق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اواخر سال گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی در 8 اردیبهشت فرمودند:

"ذهنی که می‌تواند یک موشک درست کند که این موشک دو هزار کیلومتر طی می‌کند و با کمتر از ده متر خطا به هدف می‌رسد؛ این چیز کوچکی است؟ بنده خواستم مثال بزنم".

هنوز چند روزی فرمایش رهبر انقلاب نگذشته بود که سردار علی عبدالهی معاون آماد، پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح در جشنواره علمی و تحقیقاتی باقرالعلوم در 20 اردیبهشت به آزمایش موشک بالستیک 2 هزار کیلومتری با خطای 8 متردر هفته‌های گذشته اشاره نمود و این خبر به‌ سرعت در رسانه‌های داخلی و خارجی منتشر شد اما ساعاتی نگذشت که سردار دهقان وزیر دفاع اعلام کرد که ما آزمایش موشک دو هزار کیلومتری با این میزان خطا نداشته‌ایم. به‌عبارت دیگر وزارت دفاع، وقوع آزمایش موشکی جدیدی را تکذیب نکرد اما خبر سردار عبدالهی را تکذیب نمود. به راستی علت این تکذیب با توجه به فرمایش رهبر انقلاب اسلامی چه می‌توانست باشد؟عکس منتشر شده در رسانه های غربی از پایگاه فضایی امام خمینی(IKSLC)


واقعیت این بود که چند روز قبل از اظهارات سردار علی عبدالهی، وزارت دفاع روسیه خبر از وقوع آزمایش موفق موشکی جدید ایران در ساعت دو بعدازظهر روز 31 فروردین داده بود. خبری که آژانس اطلاعات دفاعی امریکا با تائید آن عنوان کرد که این موشک از پایگاه فضایی امام خمینی(IKSLC) با موفقیت شلیک‌شده اما در مرحله سوم محموله‌ای را در مدار فضا قرار نداده است و احتمالاً تنها آزمایشی 2 مرحله‌ای از موشک جدید ایران است؛ بنابراین طبیعی به نظر می‌رسید که هرگونه نسبت داشتن شلیک موشک 2000 کیلومتری با دقت 8 متر در رسانه‌ها تکذیب شود چراکه آزمایش موشکی اخیر به دور از چشم رسانه‌ها، در واقع ماهیتی فضایی داشت.


این اخبار نهادهای نظامی و اطلاعاتی روسیه و امریکا در حالی بود که فرمانده معظم کل قوا مقتدرانه فرموده بودند: "اینکه بعضی‌ها بیایند بگویند "فردای دنیا، فردای مذاکره است، فردای موشک نیست. این حرف اگر از روی ناآگاهی گفته‌شده باشد، خب ناآگاهی است، اگر از روی آگاهی گفته‌شده باشد، خیانت است... سپاه که پیشرفت‌های موشکی خودش را نشان می‌دهد، نه‌فقط مایه‌ی افتخار و مباهات ایرانی‌ها است، بلکه وقتی این موشک‌های سپاه با این دقّت و با این زیبایی آزمایش می‌شود، خیلی از ملّت‌های آزادی‌خواهِ دُوروبَر ما که دلشان از آمریکا و از رژیم صهیونیستی خون است، خوشحال می‌شوند.وقتی این‌ها انجام می‌گیرد، ما بیاییم این‌ها را بکوبیم و بگوییم آقا! امروز دیگر روز موشک گذشته! نه، روز موشک نگذشته. دشمن دائم در حال به‌روز کردن خود و آماده کردن خود است، ما اینجا ساده‌لوحانه خودمان را عقب بکشیم و بگوییم نه!"

بنابراین به نظر می‌رسد که بیست روز پس از این فرمایشات و در آستانه 13 رجب و سالگرد تأسیس سپاه پاسداران، آزمایش موشکی بسیار حساسی در ایران به وقوع پیوسته که در میان اخبار ضد و نقیض داخلی، ابعاد آن پنهان مانده است.

بنابر اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های غربی این موشک یا همان ماهواره‌بر چهار موتوره ارتقاءیافته سیمرغ ظاهراً برخلاف سایر پرتاب‌های فضایی ایران، از پایگاه فضایی امید سمنان صورت نگرفته است؛ بلکه برای نخستین بار، از پایگاه فضایی پیشرفته امام خمینی(ره) در 3 کیلومتری پایگاه فضایی امید، پرتاب شده است و مقدمات مونتاژ و آماده سازی آن در روزهای پایانی سال گذشته صورت گرفته است. رسانه‌های غربی مدعی هستند که کار ساخت این پایگاه فضایی جدید با سازه‌های عظیم و سکوی 45 متری، قبل از شهادت حسن تهرانی مقدم در سال 1390 به‌عنوان مغز متفکر برنامه موشکی ایران، آغازشده است.
 

این خبر رسانه‌های غربی در حالی است که دکتر منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی ایران در مهرماه سال گذشته خبر از طراحی و ساخت ایستگاه پرتاب ماهواره امام خمینی(ره) به‌عنوان یکی از مدرن‌ترین ایستگاه‌های فضایی جهان داد که مأموریت آماده‌سازی و پرتاب ماهواره‌برهای سنگین را بر عهده دارد که قرار بود اواخر سال گذشته به طور آزمایشی بهره‌برداری شود.

برای قراردادن ماهواره سنجش از دور طلوع 1 می‌بایست 2 آزمایش در این مرکز جدید فضایی صورت می‌گرفت تا درنهایت با پرتاب 3 مرحله‌ای، این ماهواره به مدت یک سال و نیم در مدار 500 کیلومتری زمین قرار بگیرد و اطلاعات و تصاویری با دقت 25 متر در اختیار کشورمان قرار دهد؛ بنابراین احتمال می‌رود پایگاه فضایی امام خمینی(ره) و ماهواره‌بر سیمرغ که مقدمات ساخت آن به قبل از شهادت حسن طهرانی مقدم بر می‌گردد، اکنون با اولین پرتاب آزمایشی خود به بهره‌برداری مقدماتی رسیده و ایران را در سال جاری، در آستانه قرارگرفتن درمیان 10 کشور برتر جهان در پرتاب ماهواره‌برهای سنگین قرار داده است

.

تشریح جزئیات پایگاه پایگاه فضایی امام خمینی(IKSLC) در مقایسه با یک پایگاه فضایی غربیاین افتخارات در راستای سیاست‌های ابلاغی برنامه پنج‌ساله ششم توسعه کشور توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی که بر ارتقای توان بازدارندگی از طریق "توسعه‌ی توان موشکی و فناوری‌ها و ظرفیت تولید سلاح‌ها و تجهیزات عمده‌ی دفاعی برترساز با توان بازدارندگی و متناسب با انواع تهدیدات" بدست امده است .

شایان ذکر است در احکام چند کلمه‌ای برنامه ششم توسعه در حوزه دفاعی به‌جای کلمه "توسعه توان موشکی" قیدشده است "توسعه و افزایش توان تولیدی موشکی".

امیدواریم این عبارت بدان معنا نباشد که در دوران پسابرجام، فقط افزایش ظرفیت تولید موشک در پنج سال آینده مورد توجه قرار گرفته است و ارتقای متوازن توان کمی و کیفی برای بازدارندگی برترساز و هرگونه تحقیق و توسعه غیرمعطوف به ظرفیت کمی تولید، به فراموشی رفته است.


 
منابع:
 http://www.mehrnews.com/news/2939651
 http://www.yjc.ir/fa/news/5349796
 http://www.yjc.ir/fa/news/5539510
 http://defense-update.com/20160424_simorgh.html
 http://www.jpost.com/Iranian-Threat/News/New-Iranian-missile-launch-pad-revealed
 http://www.nti.org/learn/facilities/313/
 http://www.indrastra.com/2015/11/GEOINT-Irans-Semnan-Satellite-Launch-Center-0467.html
 https://en.wikipedia.org/wiki/Simorgh_(rocket)
 http://www.irna.ir/en/News/81935422/
 http://spaceflights.news/?p=27762
 http://www.b14643.de/Spacerockets/Diverse/Khomeini_Space_Center/index.htm
 https://twitter.com/inbarspace
 http://www.armscontrolwonk.com/archive/207525/its-not-a-rocket/
 http://spacewatchme.com/2016/04/irans-simorgh-rocket-failed-launch-successful-test/

 

بازدید 2197 بار
آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 ارديبهشت 1395 ساعت 08:40

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید